Helmer Osslund, Vid havet

Helmer Osslund, Vid havet
Helmer Osslund, Vid havet
Helmer Osslund, Vid havet
Helmer Osslund, Vid havet
Helmer Osslund, Vid havet
Helmer Osslund, Vid havet
Helmer Osslund, Vid havet
Helmer Osslund, Vid havet
Helmer Osslund, Vid havet
Helmer Osslund, Vid havet

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

HELMER OSSLUND (1866-1938): Vid havet, signerad H. Å., olja på papper fäst på pannå av papp, svarta ramlinjer
27x14 cm.

Utförd plein air. Att döma av signaturen torde målningen tillkommit under Osslunds vistelse i USA. Helmer Osslund, född Åslund, vistades i USA i elva månader från november 1886. Han arbetade i New York som ritare på en separatorfabrik och i Boston som svarvare på en fabrik som tillverkade lokomotiv. I Boston fick han namnet Oslund inbränt i sina verktyg. Ytterligare ett s lade han senare till under sin vistelse i Frankrike. I USA fick Osslund den första impulsen till konstnärlig verksamhet. Han skaffade färglåda och skissade ute i naturen. Ett resultat blev akvarellen "Skogsparti i Bostons omgivningar" utförd i juli 1887.

I brist på jämförande material går det med säkerhet inte att fastställa om målningen är utförd i USA innan Osslund ändrade stavningen av sitt namn. Stilistiskt visar målningen likheter med oljestudier Osslund utförde 1894-6. I februari 1894 reste Helmer Osslund från Stockholm till Paris där han med Montparnasse som bas studerade vid "Académie Colarossi". Under några månader skedde studierna under ledning av självaste Paul Gauguin. De små intima målningar med impressionistiska toucher som han utförde i Paris, t ex" Lustbåt på Seine", är dock närmast förankrade i 1880-talets svenska friluftsmåleri, liksom det mesta han skapade under utlandsvistelsen. Resan fortsatte till Bonn där avsättningen blev så god att han med förstärkt kassa kunde fortsätta till Rotterdam och Amsterdam och sedan via Skottland till London. 1896 besökte Osslund Le Havre, Honfleur och Bryssel varifrån han återvände hem mot Sverige.

753647

2020-04-05