Royal Copenhagen Musselmalet
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KUNGLIG DANSK "Musselmalet", kaffe-, te- och moccaservis, 30 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 7 kaffekoppar med fat (756), 4 tekoppar med fat (703) , 3 moccakoppar med fat (528), 8 assietter (575), kaffekanna (518), tekanna (611), moccakanna (517), mindre gräddkanna (521), 2 sockerskålar (691), samt bricka (716)
Nagg, sprickor förekommer, sockerskålens lock lagat
753655
2020-03-29