GÄSTBOK, Halmstadgruppen

GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen
GÄSTBOK, Halmstadgruppen

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GÄSTBOK/JUBILEUMSBOK, med teckningar/akvareller utförda av medlemmar ur Halmstadgruppen.
4:o (235 x 190 mm). 96 sidor, varav ca 80 blanka. Skriven och tecknad mellan 1942-1969. Skinnband, metallpressat spegelmonogram med årtal (AN 1892-1942 ), smärre fläckar, Carl Weiner Halmstad.

PROVENIENS
I arv inom familjen fram till idag

Jubileumsboken gavs av Halmstadsgruppen till dess välgörare och gode vän, konstsamlaren Anders Magnus Nanne (1892-1960), till hans 50-års dag 1942.

Tillsammans med sin hustru Marta donerade A. M. Nanne 1957 den så kallade Nanneska samlingen med ett hundratal verk av Halmstadsgruppen till Halmstad Stad. Samlingen finns idag på Mjellby konstmuseum.

753724

2020-04-05