100 etsade Stockholmsmotiv

100 etsade Stockholmsmotiv
100 etsade Stockholmsmotiv
100 etsade Stockholmsmotiv
100 etsade Stockholmsmotiv
100 etsade Stockholmsmotiv
100 etsade Stockholmsmotiv
100 etsade Stockholmsmotiv
100 etsade Stockholmsmotiv

Klubbat för:

3 400 SEK

2 000 SEK

100 ETSADE STOCKHOLMSMOTIV. EKROTH, ERIK. Kåkar och gårdar inom Stockholms hank och stör. Med orienterande text av John Coldén och etthundra etsningar av E. Ekroth. Stockholm, A.-B. C. E. Fritzes Kungl. Hofbokhandel, 1918.
4:o. 305 x 225 mm. 3-28 s. Etsat extra titelblad, 100 signerade etsade planscher. Saknar eventuellt smutstitelblad. Rödbrunt spegelmarokängband med upphöjda bind, guldornerad rygg med etiketter av mörkbrunt skinn, förgyllda blomsterbårder på pärmarna, inre förgyllda denteller och helt guldsnitt (Östermalms Bokbinderi). Skrapmärken på översta och understa upphöjda binden. Kommentar med blyerts på s. 28. I invändigt flanellfodrad skinnskodd marmorerad pappkassett.

Tryckt i 100 numrerade exemplar, varav detta är nummer 25.

Se text!

753802

2020-04-03