Figur Tanagra

Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra
Figur Tanagra

Klubbat för:

4 400 SEK

5 000 SEK

FIGUR, Tanagra, ca 300 f Kr-0, lergods med spår av polykromi, höjd ca 23 cm

Proveniens: Ernst Nathorst-Böös (1918-1988) samlingar

Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Jordfynd, lagning på sockeln

754150

2020-03-26