Torso
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 200 SEK
TORSO (5) samt oljelampa och huvuden, torson hellenistisk, ca 300 f Kr-0, romersk oljelampa ca 0-400 e Kr, figurfragment i form av huvuden, möjligen cypriska, lergods, torsons höjd ca 7, oljelampans största vidd 8,5 cm
Proveniens: Förvärvat och infört till Sverige i slutet av 1960-talet och sedan i arv till nuvarande ägaren
Ingår i temaauktionen "Grand Tour"
Jordfynd
754271
2020-03-26