Torso

Torso
Torso
Torso
Torso
Torso
Torso
Torso
Torso
Torso
Torso
Torso
Torso

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 200 SEK

TORSO (5) samt oljelampa och huvuden, torson hellenistisk, ca 300 f Kr-0, romersk oljelampa ca 0-400 e Kr, figurfragment i form av huvuden, möjligen cypriska, lergods, torsons höjd ca 7, oljelampans största vidd 8,5 cm

Proveniens: Förvärvat och infört till Sverige i slutet av 1960-talet och sedan i arv till nuvarande ägaren

Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Jordfynd

754271

2020-03-26