Ring
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
1 000 SEK
RING,med sannolikt sasanidisk intaglio som avbildar ett djurhuvud, ca 226-640 e Kr, karneol/agat, senare infattad i ring, 14 k guld, vändbar, ringstorlek ca 15,5 mm, stenens storlek ca 9x5 mm, vikt ca 2,4 g
Proveniens: Inköpt i antikaffär i Stockholm på 1960-talet av Carl-Eric Galt (1918-1998)
Ingår i temaauktionen "Grand Tour"
Slitage
754625
2020-03-26