Ring

Ring
Ring
Ring
Ring
Ring
Ring
Ring
Ring
Ring
Ring

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

RING,med sannolikt sasanidisk intaglio som avbildar ett djurhuvud, ca 226-640 e Kr, karneol/agat, senare infattad i ring, 14 k guld, vändbar, ringstorlek ca 15,5 mm, stenens storlek ca 9x5 mm, vikt ca 2,4 g

Proveniens: Inköpt i antikaffär i Stockholm på 1960-talet av Carl-Eric Galt (1918-1998)

Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Slitage

754625

2020-03-26