Äldre historia, 4 vol.

Äldre historia, 4 vol.
Äldre historia, 4 vol.
Äldre historia, 4 vol.
Äldre historia, 4 vol.
Äldre historia, 4 vol.
Äldre historia, 4 vol.
Äldre historia, 4 vol.
Äldre historia, 4 vol.

Klubbat för:

1 600 SEK

1 500 SEK

ÄLDRE HISTORIA (4). Parti bestående av: [Förordningar m. m. angående Riksbanken, 1600- och 1700-tal]. Samlingsband innehållande c:a 90 tryck, varav flertalet i senare upplagor. Hårt nött samtida skinnband med texten "HERRAR BANCO FULLMÄGTIGE" guldpräglad på främre pärmen.

HENEL. Det anno MDCCXXIX. florerande Swerige, eller Fullkommelig beskrifning om den mycket kloka och högst-ber
ömmelige regeringes författning, inrättning och beskaffenhet uti riket... Leipzig, (1730).
4:o. 200 x 165 mm. (12), 296 s. Nött senare halvfranskt band.

RHYZELIUS. Episcoposcopia Sviogothica, eller en Swea Göthisk sticht- och biskops-chrönika,... I-II. Linköping, 1752.
4:o. 208 x 160 mm. (24), 360: 170, (1) s. Nött samtida halvfranskt band, namnteckningar på titelbladen.

SCHÖNING, GERHARD. Norges riiges historie. Förste deel, indeholdende riigets aeldste historie fra dets begyndelse til Harald Haarfagers tiider. Soröe, 1771.
4:o. 202 x 160 mm. (14), 524, (38) s. 2 utvikbara genealogiska tabbeller, 1 utvikbar graverad karta. Nött och fläckigt samtida halvfranskt band. Exlibris Bibliotheca Lidenianae på främre pärmens insida, Bengt Bergmans stämplar. Mer utkom.

Inalles 4 volymer. Ej i detalj kollationerade. Andra skador/defekter än angivna kan förekomma.

Se text!

754828

2020-04-03