Spegel 1700-talets första hälft
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, senbarock, träskuren dekor, sannolikt originalförgyllning av polerat guld och slagmetall, genombrutet krön i Louis XVI med infattad miniatyrmålning (1800-tal) föreställande hertiginnan Marie d´Orléans-Longueville (1625-1707), ramen med dekor av blom- och växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, 72 x 45 cm
Dekor-, förgyllnings-, och glasskador, krön och bakstycke ej ursprungliga
754917
2020-04-05