Spegel 1700-talets första hälft

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SPEGEL, senbarock, träskuren dekor, sannolikt originalförgyllning av polerat guld och slagmetall, genombrutet krön i Louis XVI med infattad miniatyrmålning (1800-tal) föreställande hertiginnan Marie d´Orléans-Longueville (1625-1707), ramen med dekor av blom- och växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, 72 x 45 cm

Dekor-, förgyllnings-, och glasskador, krön och bakstycke ej ursprungliga

754917

2020-04-05