Stop 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOP, 1700-talets andra hälft, glaserad fajans med tennmonteringar, locket märkt C.A.E.C 1774, livet med dekor av växtornamentik, höjd 18 cm
PROVENIENS: Kabinettskammarherre Oscar Holtermann (1859-1932) gift med Maud von Rosen (1872-1947)
därefter i arv inom släkten
Bruksslitage, ställvisa skador, nagg och sprickor
754927
2020-04-05