Stop 1700-talets andra hälft

Stop 1700-talets andra hälft
Stop 1700-talets andra hälft
Stop 1700-talets andra hälft
Stop 1700-talets andra hälft
Stop 1700-talets andra hälft
Stop 1700-talets andra hälft
Stop 1700-talets andra hälft
Stop 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

2 800 SEK

2 000 SEK

STOP, 1700-talets andra hälft, glaserad fajans med tennmonteringar, locket märkt C.A.E.C 1774, livet med dekor av växtornamentik, höjd 18 cm

PROVENIENS: Kabinettskammarherre Oscar Holtermann (1859-1932) gift med Maud von Rosen (1872-1947)
därefter i arv inom släkten

Bruksslitage, ställvisa skador, nagg och sprickor

754927

2020-04-05