Värmefat 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄRMEFAT, ett par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), centrumdekor av pionkvist i underglasyrblått, rut- och bladbård, diameter 24,5, längd 27,5, höjd 5 cm
PROVENIENS: Kabinettskammarherre Oscar Holtermann (1859-1932) gift med Maud von Rosen (1872-1947)
därefter i arv inom släkten
Ett med spricka
754929
2020-04-05