Värmefat 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

VÄRMEFAT, ett par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), centrumdekor av pionkvist i underglasyrblått, rut- och bladbård, diameter 24,5, längd 27,5, höjd 5 cm

PROVENIENS: Kabinettskammarherre Oscar Holtermann (1859-1932) gift med Maud von Rosen (1872-1947)
därefter i arv inom släkten

Ett med spricka

754929

2020-04-05