Ernst Josephson, Lisbeth - Rembrandts syster

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

ERNST JOSEPHSON (1851-1906): Lisbeth - Rembrandts syster, olja på dubblerad duk, 65x54 cm.
Rembrandts målning har idag titeln "Ung kvinna i profil, med solfjäder".

PROVENIENS
Herr Per Persson, Gärds Köpinge
Bukowski Auktioner, auktion 477, Internationella Vinterauktionen 1990, katalognr 34

UTSTÄLLD
Ernst Josephson, Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1951, katalognr 81, "Lisbeth, Rembrandts syster. Kopia efter oljemålning av Rembrandt i Nationalmuseum."

Dubblerad, retuscher

754982

2020-04-05