Lockaskar samt flakong
Klubbat för:
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOCKASKAR, 3 st, samt FLAKONG, silver och glas mestadels 800/1000, omkring sekelskiftet 1900, två av lockaskarna med driven dekor av figurscener, flakong, Birmingham, England, 1908, höjd 3,5- 8,5 cm, vikt (exklusive glas) 278 gram.
Säljes till förmån för organisationen Min Stora Dag.
Bruksslitage, enstaka bucklor, flakongens glaslock har fastnat.
755309
2020-04-06