Lockaskar samt flakong

Lockaskar samt flakong
Lockaskar samt flakong
Lockaskar samt flakong
Lockaskar samt flakong
Lockaskar samt flakong
Lockaskar samt flakong

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LOCKASKAR, 3 st, samt FLAKONG, silver och glas mestadels 800/1000, omkring sekelskiftet 1900, två av lockaskarna med driven dekor av figurscener, flakong, Birmingham, England, 1908, höjd 3,5- 8,5 cm, vikt (exklusive glas) 278 gram.

Säljes till förmån för organisationen Min Stora Dag.

Bruksslitage, enstaka bucklor, flakongens glaslock har fastnat.

755309

2020-04-06