Dalahäst

Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst
Dalahäst

Klubbat för:

8 200 SEK

Utropspris

15 000 SEK

HÄST, Dalarna, 1800-talets mitt, vitmålad med polykrom dekor, höjd ca 12, längd 16 cm

Proveniens: Nuvarande ägare fann denna för cirka 20 år sedan runt området Granberget, Malung, när hon strosade omkring vid en ödegård, hon tittade in i en gammal vedbod och fann hästen under det trasiga golvet, hästen låg så att sidan med den mer välbevarade målningen låg nedåt.

Kraftigt slitage och ålderspatina, benen nednötta, samt ett ben samt delar av huvudet avslaget, sågjack under magen

755328

2020-04-04