Slaglåsrevolver Colt Army
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SLAGLÅSREVOLVER, amerikansk, Colt 1860 Army, no. 121621, tillverkad 1863, kaliber .44, trumgravyr med bataljscen till sjös, text på pipan: ADDRESS COL. SAMl COLT NEW-YORK U.S. AMERICA, på stommen stämplat Colts patent, kolv av valnöt med inspector marks samt märkt undertill "HW", längd 35 cm
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Slitage, smärre korrision, avskav på kolvplatta, mekaniken upplevs som bra
755422
2020-05-24