Oidentifierad konstnär Gustav II Adolf 1632
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Gustav II Adolfs död i slaget vid Lützen, olja på duk, 213x142 cm
Förlaga är Carl Wahlboms målning från 1855 föreställande Gustav II Adolfs död i slaget vid Lützen 1632, idag på Nationalmuseum, Stockholm
Hål i duken, smärre färgbortfall
755480
2020-03-30