Oidentifierad konstnär Gustav II Adolf 1632

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Gustav II Adolfs död i slaget vid Lützen, olja på duk, 213x142 cm

Förlaga är Carl Wahlboms målning från 1855 föreställande Gustav II Adolfs död i slaget vid Lützen 1632, idag på Nationalmuseum, Stockholm

Hål i duken, smärre färgbortfall

755480

2020-03-30