Börje Dorch akvarell Nacka Skoglund

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

1 200 SEK

BÖRJE DORCH (född 1929): "Nacka Skoglund", akvarell, signerad samt daterad -97, ca 38x30 cm

HISTORIK:
Börje Dorch, svensk tecknare, journalist och författare. Huvudsakligen verksam inom sportens värld och var en duktig amatörboxare med landslagsmeriter. Dorch grundade Svenska Boxningsförbundets tidning Boxning och Föreningen Punchpralinerna. Barndomsvän med fotbollsspelaren Nacka Skoglund och finslipade Hammarby IF:s nuvarande klubbmärke.

Ej examinerad ur ram

755665

2020-04-03