Börje Dorch akvarell Nacka Skoglund
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
1 200 SEK
BÖRJE DORCH (född 1929): "Nacka Skoglund", akvarell, signerad samt daterad -97, ca 38x30 cm
HISTORIK:
Börje Dorch, svensk tecknare, journalist och författare. Huvudsakligen verksam inom sportens värld och var en duktig amatörboxare med landslagsmeriter. Dorch grundade Svenska Boxningsförbundets tidning Boxning och Föreningen Punchpralinerna. Barndomsvän med fotbollsspelaren Nacka Skoglund och finslipade Hammarby IF:s nuvarande klubbmärke.
Ej examinerad ur ram
755665
2020-04-03