Joseph Magnus Stäck oljemålning
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOSEPH MAGNUS STÄCK (1812-1868): Vinterlandskap vid Ornässtugan med familj klädd i rättviksdräkten gående på isen, signerad och daterad J.M. Stäck pt 1855, olja på duk, 67 x 94 cm
Originalram förgylld med polerat guld och slagmetall, dekor av band- och astragalstav, hörnornament av olika blommor
PROVENIENS
Grosshandlare James Jamesson Dickson d.y. (1815-1885), Göteborg,
därefter i arv till sonen godsägare Axel Edvin Dickson (1850-1927) och hans hustru Nancy, née Bratt, Vikaryd, Alingsås,
därefter i arv inom familjen
Två mindre dukskador
755706
2020-04-05