Joseph Magnus Stäck oljemålning

Klubbat för:

15 000 SEK

Arviointi

20 000 SEK

Kuvaus

JOSEPH MAGNUS STÄCK (1812-1868): Vinterlandskap vid Ornässtugan med familj klädd i rättviksdräkten gående på isen, signerad och daterad J.M. Stäck pt 1855, olja på duk, 67 x 94 cm

Originalram förgylld med polerat guld och slagmetall, dekor av band- och astragalstav, hörnornament av olika blommor

PROVENIENS
Grosshandlare James Jamesson Dickson d.y. (1815-1885), Göteborg,
därefter i arv till sonen godsägare Axel Edvin Dickson (1850-1927) och hans hustru Nancy, née Bratt, Vikaryd, Alingsås,
därefter i arv inom familjen

Kuntoraportti

Två mindre dukskador

755706

Päivämäärä:

2020-04-05