Konsolbord 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
14 000 SEK
18 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, Jonas Frisks art, träskuren dekor och pastellage, framtagen förgyllning med polerat guld och slagmetall, sargen med kymation, pärlstav och dukatsnitt, ben med klot och överkragning, bladhölster, vridna avsmalnande ben, svärtad och bemålad sockel,skiva av carraramarmor, höjd 82, 91 x 43 cm
LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, jämför snarlika konsolbord av Frisk sidan 123
Smärre dekorskador, ställvisa bättringar, skivan ej ursprunglig
755790
2020-04-05