Konsolbord stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

12 000 SEK

15 000 SEK

KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, framtagen äldre förgyllning med polerat guld och slagmetall, sargen med dekor av akantusbård och fascessknippen, volutformade ben med avslut i form av lejontassar, porfyrimiterad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 77,5, 97 x 47 cm

LITTERATUR: Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, sidan 148 jämför sengustaviansk förebild i matsalen vid paviljongen på Haga

Smärre dekorskador och lagningar, sockeln kompletterad, skivan ej ursprungligen tillhörande

755828

2020-04-05