Sekretär sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, delvis förgyllda beslag i mässing, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, klaff med bakomliggande fack- och lådinredning, snedställda hörn med linser och kannelyrer, tre lådor varav en med blyertspåskrift "1862", avsmalnande kannelerade ben med fothylsor, H ca 122, B ca 94, D ca 50 cm

Skador: Mindre nagg på skiva

756029

2020-03-31