Slaglåsgevär
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, amerikanskt, omkring 1800-talets mitt, med lås från George Goulcher, oktagonal pipa, halvstock i valnöt med mässingsbeslag, längd ca 83 cm
HISTORIK: George Goulcher var verksam som låssmed i New York City och hans lås använde av flertalet tillverkare.
Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar
Slitage, korrision, retuscher, skruv saknas
756048
2020-05-24