Timo Solin, Mask, bemålad plåt
Klubbat för:
6 400 SEK
8 000 SEK
TIMO SOLIN (född 1947): Blå man (Blått huvud), signerad och daterad Timo Solin -95, ansikte i bemålad plåt, 49x38x12 cm´
LITTERATUR
Kurt Almqvist m.fl.: Timo Solin - Porträtt aven konstnär, Atlantis, Stockhom 2003. Jämför med avbildad skulptur, "Grönt huvud", efter sidan 58.
756201
2020-04-05