Alf Wallander piedestal

Alf Wallander piedestal
Alf Wallander piedestal
Alf Wallander piedestal
Alf Wallander piedestal
Alf Wallander piedestal
Alf Wallander piedestal
Alf Wallander piedestal
Alf Wallander piedestal

Klubbat för:

3 000 SEK

4 000 SEK

ALF WALLANDER, piedestal med ytterfoder, Rörstrand, flintgods, dekor i blått av rosor, märkt Rörstrand, piedestalens höjd 110, totalhöjd 148 cm

HISTORIK
Denna modell formgiven i september 1903.

Bruksslitage, krackelkyr, basen med missfärgningar, enstaka flisa.

756383

2020-04-06