Alf Wallander piedestal
Klubbat för:
3 000 SEK
4 000 SEK
ALF WALLANDER, piedestal med ytterfoder, Rörstrand, flintgods, dekor i blått av rosor, märkt Rörstrand, piedestalens höjd 110, totalhöjd 148 cm
HISTORIK
Denna modell formgiven i september 1903.
Bruksslitage, krackelkyr, basen med missfärgningar, enstaka flisa.
756383
2020-04-06