BRUNO LILJEFORS: Bofink på björkkvist

Klubbat för:

31 000 SEK

Schätzwert

18 000 SEK

Beschreibung

BRUNO LILJEFORS (1860-1939): Bofink på björkkvist, signerad B.L., akvarell, 17,5x12 cm.

Enligt etikett a tergo: "Denna akvarell i en serie om 5 st. av svenska småfåglar är målad av BRUNO LILJEFORS och på sin tid förvärvad av Carit Nordenbeldt (fader till Eivor Malmros). Säljare var malmöläkaren PAUL ROSENIUS, god vän till konstnären. Akvarellerna var tänkta att ingå som illustrationer i en fågelbok, som skulle utgivas av doktor ROSENIUS: Veterligen kom denna bok aldrig till stånd."

Zustandsbeschreibung

756617

2020-04-05