Pelle Malmborg Sommargrönska oljemålning

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

PELLE MALMBORG (1869-1953): Lekande barn vid stranden i sommargrönska, signerad och daterad Pelle Malmborg 1898, olja på duk, 52x73 cm

Per Richard (Pelle) Malmborg var son till snörmakaren Nils Peter Malmborg i Jönköping. Han kom i unga år till Stockholm där han studerade vid Tekniska skolan och därefter vid Konstakademien 1888-1892. Han företog en studieresa till Paris 1893-1895 och fortsatte därefter sina studier vid Konstakademien i Stockholm 1895-1896.

Samtidigt med sina studier vid akademien deltog han i Axel Tallbergs etsningskurs. Han ingick vid denna tid i en umgängeskrets kring Albert Engström, Alfred Bergström och Olle Hjortzberg. Under sin tid i Stockholm arbetade han med teaterdekorationer och illustreringsarbeten för tidskriften Strix.

Efter några år i Stockholm flyttade han till Gränna där han anslöt sig till en mer modern inriktning inom konsten. Separat ställde han ut ett flertal gånger i Gränna och han medverkade i samlingsutställningar med Sveriges allmänna konstförening.

756793

2020-04-05