Nils Larsson, Sannäsflickor i Mjölkerödsskogen
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NILS LARSSON (1872-1914): Sannäsflickor i Mjölkerödsskogen, signerad med dedikation ´Till MAMMA JULEN 1903 Nils L, olja på duk fäst på pannå av papp, 47x26 cm.
Intyg på baksidan av konstnärens syster, Frida Larson.
Nils Larsson föddes och verkade som konstnär i Sannäs, vid det inre av Sannäsfjorden, i Västra Götaland. Han var son till handlaren Anders Larsson och studerade vid Slöjdföreningens skola i Göteborg och vid Tekniska skolan i Stockholm samt vid Konstakademien 1891-1896 där han tilldelades avslutningsåret den hertliga medaljen.
Nils Larsson deltog 1895-1896 i Axel Tallbergs etsningskurs där han utförde några mycket välkomponerade etsningar. Han medverkade i utställningen Svensk konst i Helsingborg 1903 och i Konst- och industriutställningen i Norrköping 1906 samt i samlingsutställningar med Konstföreningen för södra Sverige och Svenska konstnärernas förening. Hans konst består av porträtt och landskap med den bohuslänska allmogen, i synnerhet från Sannästrakten i Tanum. Förutom det konstnärliga värdet i hans konst har många av hans bohuslänska scener ett kulturhistoriskt intresse.
Larsson finns representerad på Nationalmuseum och på Göteborgs konstmuseum.
756811
2020-04-05