Erik Norselius ett par landskapsmotiv

Klubbat för:

4 600 SEK

6 000 SEK

ERIK NORSELIUS (1874-1956): Ett par landskapsmotiv, signerad och daterad Norselius -24 resp Norselius-25, olja på duk, vardera 38x61 cm

Erik Norselius föddes i Stockholm 1874. Han studerade hos Alf Wallander i Stockholm och deltog på 1890-talet i Svenska konstnärernas förenings utställningar. 1896 flyttade han till Paris och var med korta avbrott för några
studievistelser i Italien, en vistelse i Spanien 1914-16 och enstaka besök i hemlandet bosatt där under återstoden av sitt liv. Erik Norselius var i Paris elev till Raphael Collin, Courtois och Prinet. Han utställde från 1902 årligen på
Salongen och kallades 1922 till sociétaire i La Société Nationale des Beaux-Arts.

I Sverige utställde han mycket sällan och endast enstaka arbeten på större gruppvisningar. Under hela sin verksamhet ställde sig Erik Norselius avvisande till de radikala konstnärliga strömningar, som han hann uppleva i den parisiska miljön, och försökte i sitt måleri hävda de värden, som det utgående 1800-talets landskapskonst och genreskildring nått fram till. Hans franska landskap bevarar
ofta något av Corottraditionens sensibla och harmoniska uppbyggnad, medan interiörbilderna med motljuseffekter förenar en gammalmästerlig tematik med den nationella romantikens känsla för särpräglade miljöer. I hans tidiga
gatubilder från Venedig och senare studier från Bretagne dröjer sig även intryck från friluftsmåleriet kvar.

En minneskollektion av Erik Norselius konst visades 1957 på de svenska Pariskonstnärernas utställning i Le cercle suédois i Paris. Erik Norselius är representerad i Nationalmuseum, i franska statens samlingar, bl a i museerna i Dinars, Tours och Pau, samt i Jerusalems museum och i Institut Tessin, Paris.

756831

2020-04-05