Vasili Levi oljemålning

Vasili Levi oljemålning
Vasili Levi oljemålning
Vasili Levi oljemålning
Vasili Levi oljemålning
Vasili Levi oljemålning
Vasili Levi oljemålning
Vasili Levi oljemålning
Vasili Levi oljemålning

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

VASILI LEVI (1878-1954): Berg- och kustlandskap, signerad V. Levi, olja på pannå, 27x40 cm

Vasili Levi växte upp i en familj där fadern var hovläkare och musiker och han uppmuntrades att sysselsätta sig med kulturella intressen. Han var under sexton års tid verksam som advokat i S:t Petersburg, men flyttade efter
revolutionen till Terijoki i Finland (numera Zelenogorsk, Ryssland). Det låg inte långt ifrån Ilja Repins Kuokkala (numera Repino), så Vasili, som var en stor beundrare av Repin, besökte honom, och en mångårig vänskap påbörjades. Ilja Repin visade ett genuint intresse för den betydligt yngre vännens konst och under stark påverkan av Repin började Vasili måla i nära anslutning till den store mästaren. Inför sin nyvunne vän talade Repin öppet om sina ekonomiska umbäranden och Vasili och hans hustru Beatrice kom under en tid att bistå Repin ekonomiskt. Repin i sin tur utförde ett porträtt av Beatrice, vilket
stilmässigt avviker från det Repin tidigare hade utfört - kanske inspirerat av bekantskapen med den yngre kollegan.

Vasili Levi arrangerade även utställningar med Repins och sin egen konst i Finland och de övriga nordiska länderna. Vid andra världskrigets utbrott 1939 flyttade han till Sverige. Han ställde flitigt ut i Stockholm, Malmö och Göteborg på 1940-talet. Genom sina grundläggande insikter i Repins konst och Münchenimpressionismen blev hans tavlor ett bra exempel på motivåtergivning med ett schvungfullt berättande. Vasili Levi är representerad vid Luxemburgs museum, Slaviska galleriet i Prag, Hradcanygalleriet i Prag, Gävle museum , Trelleborgs museum och Hudiksvalls museum .

756834

2020-04-05