Arturo Ciacelli, Vy från Terracina
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ARTURO CIACELLI (Italien 1883-1966): Vy från Terracina i Lazio, Italien, signerad Ciacelli, olja på duk, 41x46 cm.
Den futuristiske konstnären och konstgalleristen Arturo Ciacelli utbildade sig i Rom samtidigt som konstnärinnan Elsa Emilia Ström. De gifte sig 1909. Ett år senare bosatte de sig i Sverige där han startade en privat målarskola. 1911 for han till Paris för att studera för Robert Delaunay, vilken kom att bli en nära vän.
1915-1919 förestod han "Nya Konstgalleriet" på Strandvägen 9 i Stockholm, som blev det första moderna konstgalleriet i Stockholm. Här specialiserade han sig på italiensk futurism och fransk kubism och ordnade utställningar med verk av Georges Rouault, Oskar Kokoschka, André Lhote, Gabriele Münter, Diego Rivera, Edvard Munch m fl och här fick Nils von Dardel sitt genombrott 1918.
Futuristen Arturo Ciacelli var en mycket etablerad konstnär i Italien och han hade flera separatutställningar bl a i Paris, Wien, Milano, Rom och även på galleriet "Der Sturm" i Berlin (1928).
756847
2020-04-05