Martha Rydell-Lindström
Klubbat för:
1 000 SEK
2 000 SEK
MARTHA RYDELL-LINDSTRÖM (1878-1956): "Stickningsbrådska, dottern Susanne i tjugoårsåldern", signerad Marha och daterad 1932, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 34x31 cm
HISTORIK:
Författarinna, journalist, bildkonstnär och grafiker. (MARTHA Elisabeth Mercedes). Född 1878 i Stockholm, död där 1956. Hon studerade vid Konstakademien och under studieresor till Tyskland, Paris, Italien.
756940
2020-04-02