Carl Palme, Positano, Monotypi

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL PALME (1879-1960): Positano, signerad och daterad Carl Palme / Positano 20. Samt inskriberad Monotypi, plåtstorlek, 25.5x24.7 cm., bladstorlek 32.5x32 cm. Monotypi.

Positano är en liten stad och kommun i provinsen Salerno i Kampanien i sydvästra Italien som ligger längs Amalfikusten, en timmes bilfärd söder om Neapel. Positano var en relativt fattig fiskeby under första halvan av 1900-.talet. Turister började komma först under 1950-talet, särskilt efter att John Steinbeck publicerat en essä om Positano 1953. För vidare information om Carl Palmes olika vistelser i Italien se nr 755330 på denna auktion.

Monotypi är en konstgrafisk tryckteknik där varje tryckbild är unik, då tryckplåten är preparerad med en teknik där bilden inte bibehålls efter tryckning.

757046

2020-04-05