Roland Oudot

Roland Oudot
Roland Oudot
Roland Oudot
Roland Oudot

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ROLAND OUDOT (Frankrike 1897-1981): "La Moisson", signerad Roland Oudot, 23/30, färglitografi, bildmått 26x39 cm

PROVENIENS
Privat samling, Helsingfors

UTSTÄLLD:
Rouland Oudot-utställningen 1966
Nr 15.

Roland Oudot studerade på Ecole des Arts Decoratifs I Paris och inledde sin karriär 1915 med att utföra scendekor och kostymer får Serge de Diaghilevs Ballet Russes tillsammans med Léon Bakst. 1919-20 designade han möbler för Louis Süe och Andre Mare. Oudet ingick i gruppen Peintres de la réalité poétiques tillsammans med Maurice Brianchon, Raymond Legueult, Christian Caillard, Roger Chapelin-Midy m. fl. vilkas debuterade på Salon d´Automne i Paris 1919, vilka vände sig mot politiskt innehåll i konsten. De flesta av Oudets målningar utförda under första hälften av 1920-talet köptes av den legendariske konsthandlaren Wilhelm van Uhde, Picassos upptäckare. Den överväldigande majoriteten av Oudets målningar tillkom mellan första och andra världskriget. Förutom måleri ägnade han sig åt att designa tapisserier och illustrera böcker. Han erhöll också många uppdrag för utsmyckning av offentliga lokaler. 1941 ingick han i en grupp franska konstnärer som på inbjudan av den tyske propagandaministern besökte Tyskland, bl. a. Kees van Dongen, Maurice de Vlaminck, André Derain, Othon Friesz och André Dunoyer de Segonsac, mot ett löfte om att franska konstnärer fängslade i Tyskland skulle blir frisläppta. Oudet skrev om besöket:
"On s´est laissé entraîner parce qu´il nous avaient promis que nous ne verrions pas de personnalités politiques, que l´on ne verrait que des artistes, et qu´ils renverraient les artistes prisonniers. Oui, on n´aurait pas dû, parce qu´il y avait des gens qui souffraient, seulement il faut dire que c´était en 1941, nous ignorions complètement l´existence des camps."

Den kände franske konstkritikern René Huyghe (1906-1997) har gjort följande sammanfattning av Oudets konstnärsskap:
"Ceux qui ne veulent pas renoncer à plaire, ce don méprisé par le XXe siècle, par le sujet et les apparences, comme jadis, mais aussi par la libération des couleurs, ce don du présent."

smärre gulnad i passepartout

757230

2020-04-04