Oskar Bergman björkar oljemålning

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

OSKAR BERGMAN (1879-1965): Björkar, signerad Oskar Bergman (ristad signatur), olja på pannå, ca 39x55 cm,

PROVENIENS: Gåva direkt av konstnären på 1920-30-talet till nuvarande ägares morfar som var konduktör på Saltsjöbanan. Enligt uppgift fick de som arbetade på julafton på Saltsjöbanan vid denna tid en varsin tavla av konstnären Oskar Bergman (bosatt på Saltsjöbaden).

757437

2020-04-04