VÄGGSKULPTUR: eventuellt Carl Milles eller Ivar Jo

Klubbat för:

16 000 SEK

4 000 SEK

VÄGGSKULPTUR: Detalj av fris, eventuellt utfört av Carl Milles eller Ivar Johansson, signerad E12, glaserat lergods, 72x28 cm.

Med etikett a tergo: "Dekorelement/Skulptur Milles ca 1917". Eventuellt utförd som tilltänkt utsmyckning till det nya campusområdet på Kungliga Tekniska Högskolan 1917.

Krackelyrer

757758

2020-04-05