VÄGGSKULPTUR: eventuellt Carl Milles eller Ivar Jo
Klubbat för:
16 000 SEK
4 000 SEK
VÄGGSKULPTUR: Detalj av fris, eventuellt utfört av Carl Milles eller Ivar Johansson, signerad E12, glaserat lergods, 72x28 cm.
Med etikett a tergo: "Dekorelement/Skulptur Milles ca 1917". Eventuellt utförd som tilltänkt utsmyckning till det nya campusområdet på Kungliga Tekniska Högskolan 1917.
Krackelyrer
757758
2020-04-05