Olof Arborelius

Olof Arborelius
Olof Arborelius
Olof Arborelius
Olof Arborelius

Klubbat för:

3 600 SEK

4 000 SEK

OLOF ARBORELIUS (1842-1915): Barrskog, monogramsignerad OA, olja på duk, 36,5x29 cm
Sterbhusetikett på baksidan: Målad af Olof Arborelius intygar, signerad av E. T. Arborelius, konstnärens son

PROVENIENS
Konstnärens sterbhus

Målad "plein air". Motivet är troligtvis hämtat från Engelsbergs omgivningar.

På Arborelius minnesutställning på Nationalmuseum 1943 var fyra målningar med skogsmotiv inkluderade, nr. 7 "Skogsväg, höst", 1863, nr. 20 "Landskap med gran och klippor", nr. 143 "Skogen ovan Smedsbyggnaden Engelsberg" och nr. 151 "Tallar".

Arborelius var en av de första svenska konstnärer som kom att avbilda rena skogsmotiv, vilket på 1890-talet under det nationalromantisks skedet kom att bli ett förhållandevis vanligt motiv. Skogen som motiv blev t.o.m ett prisämne på akademien. Den kanske mest kända målningen där skogen står i centrum är Prins Eugens målning "Skogen" från 1892 (Prins Eugens Waldemarsudde).

757866

2020-04-06