Bord med kakelplattor till Hotell Carlton 1920-tal

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BORD MED KAKELPLATTOR, specialbeställning till Carlton Hotell, Stockholm 1927, svärtat trä klädd i blåvita kakelplattor från 17/1800-tal, höjd 69, 79x52 cm

PROVENIENS
Inköpt till öppnandet av Carlton Hotell Stockholm 1927

Slitage, mindre skador

757880

2020-04-07