Ludwig Mies van der Rohe
Klubbat för:
40 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
LUDWIG MIES VAN DER ROHE, "Barcelona", fåtöljer, 1 par, Knoll, USA, modellen ursprungligen formgiven 1929, benställning i förkromat rostfritt stål, lösa sitt- och ryggplymåer klädda i svart skinn, etikettmärkta, höjd ca 75, sitthöjd 36 cm
Enligt uppgift inköpa på NK 1960-talets slut
Bruksslitage, en sitsklädsel med smärre skador
757904
2020-04-07