Helga Radener-Blaschke

Helga Radener-Blaschke
Helga Radener-Blaschke
Helga Radener-Blaschke
Helga Radener-Blaschke

Klubbat för:

8 000 SEK

10 000 SEK

HELGA RADENER-BLASCHKE (1922 - 2015), olja på duk, sent 1980-tal, blomvas på röd duk, osignerad, 90x50 cm

Helga Radner-Blanschke var en tysk konstnär, illustratör och grafiker. Hennes mest kreativa konstnärsperiod, från efterkigsåren fram till 1990-talet, kännetecknas av en mångsidig produktion, alltifrån arkitektoniska utsmyckningar till fritt måleri.

Framstår i gott skick

758070

2020-04-11