Helga Radener-Blaschke
Klubbat för:
8 000 SEK
10 000 SEK
HELGA RADENER-BLASCHKE (1922 - 2015), olja på duk, sent 1980-tal, blomvas på röd duk, osignerad, 90x50 cm
Helga Radner-Blanschke var en tysk konstnär, illustratör och grafiker. Hennes mest kreativa konstnärsperiod, från efterkigsåren fram till 1990-talet, kännetecknas av en mångsidig produktion, alltifrån arkitektoniska utsmyckningar till fritt måleri.
Framstår i gott skick
758070
2020-04-11