Ampel senempire
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AMPEL, omkring 1800-talets första hälft, senempire, i form av romersk oljelampa, 5 ljusarmar, brännförgylld brons samt förgylld mässing, ljusarmar med dekor av franska liljor, botten med pinjekotte, höjd ca 73, bredd 25 cm
Omarbetad, hängkedjor senare tillkomna, takskål senare tillkommen
758460
2020-04-09