Ampel senempire

Ampel senempire
Ampel senempire
Ampel senempire
Ampel senempire
Ampel senempire
Ampel senempire
Ampel senempire
Ampel senempire

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

AMPEL, omkring 1800-talets första hälft, senempire, i form av romersk oljelampa, 5 ljusarmar, brännförgylld brons samt förgylld mässing, ljusarmar med dekor av franska liljor, botten med pinjekotte, höjd ca 73, bredd 25 cm

Omarbetad, hängkedjor senare tillkomna, takskål senare tillkommen

758460

2020-04-09