Ikon

Ikon
Ikon
Ikon
Ikon

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

IKON, Kristus på tronen med ärkeänglar, jungfru Maria, Johannes döparen och olika helgonen, Centrala Ryssland, 1700-talets slut, tempera och olja, samt förgyllning på pannå, ca 28x22 cm

Ingår i temaauktionen "Ikoner"

Bortfall av färg och förgyllning,krackelyr, retuscher

758667

2020-04-09