Rörstrand Ostindia
Klubbat för:
1 400 SEK
1 500 SEK
RÖRSTRAND, "Ostindia", 18 dlr., porslin, bestående av: 6 flata mattallrikar, 4 djupa mattallrikar, 5 assietter, kanna, gräddkanna samt sockerskål, mattallrikens diameter ca 24 cm
HISTORIK: Formgiven 1932 av Emmy Almström, inspirerad av en porslinsskärva bärgad från ostindiefararen Götheborg som förliste 1745
Slitage, flera delar med nagg (några större)
758773
2020-04-08