Rörstrand Ostindia

Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia
Rörstrand Ostindia

Klubbat för:

1 400 SEK

1 500 SEK

RÖRSTRAND, "Ostindia", 18 dlr., porslin, bestående av: 6 flata mattallrikar, 4 djupa mattallrikar, 5 assietter, kanna, gräddkanna samt sockerskål, mattallrikens diameter ca 24 cm

HISTORIK: Formgiven 1932 av Emmy Almström, inspirerad av en porslinsskärva bärgad från ostindiefararen Götheborg som förliste 1745

Slitage, flera delar med nagg (några större)

758773

2020-04-08