Skulpturer

Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer
Skulpturer

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SKULPTURER i form av hundar (2), "Jennings hund" 1 par, serpentin, höjd ca 19 samt 19x9,5 cm

Hundarna har som förlaga ett romerskt original från första århundradet e Kr, engelsmannen och antikälskaren Henry Constantine Jennings köpte i mitten av 1700-talet skulpturen av konstnären och antikvitetshandlaren Bartolomeo Cavaceppi, hundarna satt och vaktade familjen Jennings herresäte Duncombe park fram till förra sekelskiftet

En hund med avslag på ett öra, slitage

758782

2020-04-10